To będzie niebanalne, wyjątkowe i jubileuszowe – 50. Lubuskie Lato Filmowe. Festiwal startuje już w najbliższą niedzielę 29 sierpnia. Laureatów poznamy 5 września.
Ostatnim aktem tegorocznych obchodów święta województwa będzie pięćdziesiąty, jubileuszowy festiwal Lubuskie Lato Filmowe w Łagowie. Oprócz trzech konkursów, które są tradycyjnie organizowane, a więc krótkich form, fabuły, ale też krótkich filmów fabularnych, będzie mnóstwo ciekawych gości, którzy odwiedzą festiwal i dużo propozycji dodatkowych. Województwo lubuskie w większym stopniu niż to było planowane uczestniczy w tegorocznym festiwalu. Pojawi się album, który jest dokumentacją tych 50. lat. Fotografie pochodzą ze zbiorów Tomasza Gawałkiewicza. Fotografie pojawią się w Łagowie w różnych miejscach, w dużych formatach. W Łagowie pojawi się też mural Tomasza Brody upamiętniający festiwal.
Lubuskie Lato Filmowe w Łagowie – najstarszy w Polsce festiwal filmowy, jest jedną z kulturalnych marek regionu. Dlatego zarząd województwa od lat wspiera i dofinansowuje LLF. W tym roku umowa opiewa na kwotę 200 tys. zł. – Przez tydzień razem będziemy celebrować święto kina i Święto Województwa Lubuskiego. To wyjątkowy festiwal, który od la jest marką regionu. Lubuskie nie ma gór, nie ma morza, ale ma to coś i jest wyjątkowe. Natomiast Lubuskie Lato Filmowe nie ma czerwonego dywanu, fleszy, ale ma duszę – podkreślała marszałek.
Łagowskie „Lubuskie Lato Filmowe” jest najstarszym polskim festiwalem filmów fabularnych. Początkowo był to jedyny ogólnopolski festiwal filmów krajowych. Od roku 1990 festiwal stał się wydarzeniem o charakterze międzynarodowym, nastawionym na prezentację kina krajów Europy Środkowej i Wschodniej. W czasie trwania imprezy do Łagowa przyjeżdżają autorzy filmów, aktorzy i krytycy filmowi, którzy uczestniczą w seminariach oraz dyskusjach z publicznością. Główną częścią programu jest prezentacja kina europejskiego oraz konkurs filmów fabularnych, dokumentalnych i krótkich fabuł. Łagowski festiwal cieszy się dużą rozpoznawalnością i ma charakter imprezy międzynarodowej. Osiągnięcia Lubuskiego Lata Filmowego klasyfikują to wydarzenie na jednym z najważniejszych miejsc wśród imprez kulturalnych w Polsce.
Podczas festiwalu jury przyznaje główne nagrody: Grand Prix, czyli Złote Grono, oraz Srebrne i Brązowe Grono filmom fabularnym, dokumentalnym i krótkim fabułom.
Program 50. Lubuskiego Lata Filmowego w załączeniu oraz na stronie:
Źródło: Lubuskie.pl