W środę 14 grudnia 2022 r. w Słońsku odbył się Konwent Zrzeszenia Gmin Województwa Lubuskiego. W jego trakcie wręczono nagrody dla najlepszych lubuskich samorządów w Rankingu Gmin Województwa Lubuskiego.
Ranking – pod honorowym patronatem lubuskiej marszałek Elżbiety Anny Polak – po raz kolejny zorganizowała Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej. Partnerem merytorycznym rankingu jest Urząd Statystyczny w Zielonej Górze oraz Zrzeszenie Gmin Województwa Lubuskiego. Celem przedsięwzięcia jest wyłonienie i promowanie gmin wyróżniających się pod względem rozwoju społeczno-gospodarczego oraz najlepszych praktyk przez nie stosowanych. Oceniane są wszystkie lubuskie gminy z wyłączeniem miast na prawach powiatu, a więc Zielonej Góry i Gorzowa Wlkp. Za zebranie i zestawienie wyników odpowiada Urząd Statystyczny, a miejsce w rankingu to wynik 16 syntetycznych wskaźników obrazujących różne sfery życia wspólnot lokalnych w naszym regionie.
Podsumowujemy 2022 r.
W tym roku najlepsza okazała się gmina Łęknica, która została liderem całego regionu oraz oczywiście wśród gmin miejskich. Drugie miejsce w kategorii liderów zajęła Kłodawa, a trzecie Świdnica.
Ogłoszenie wyników rankingu oraz obrady Konwentu ZGWL były także okazją do podsumowania upływającego roku. Mamy w regionie pierwszy szpital dziecięcy, pierwszy most przez Odrę od ponad pół wieku. Co jeszcze się udało w województwie lubuskim w 2022 r.?
– Budujemy mosty, tworzymy warunki do gospodarczego rozwoju, inwestujemy w zdrowie Lubuszan i dziedzictwo kultury. W lutym oddaliśmy do użytku Centrum Kreatywnej Kultury. Skończyliśmy termomodernizację Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, budujemy Oddział Intensywnej Terapii. Szpital w Torzymiu ukończył modernizację pawilonu, otworzyliśmy izbę przyjęć i nowe poradnie w szpitalu w Obrzycach, rozpoczęliśmy termomodernizację kolejnych oddziałów w Ciborzu, inwestujemy tu także w centrum zdrowia psychicznego. Rozpoczęła się budowa oddziału rehabilitacji w Świebodzinie. No i mamy na świecie nowych Lubuszan, dzięki samorządowemu programowi in vitro – podsumowuje marszałek Elżbieta Anna Polak.
– Wręczyłam 70 stypendiów dla przyszłych i lekarzy i 30 dla przyszłych położnych i pielęgniarek. A dla utalentowanej młodzieży ponad 350 stypendiów! Jesteśmy obecni w regionie, spotykamy się z mieszkańcami. Byliśmy w Słubicach, Pszczewie, Żarach czy Kożuchowie promując lubuską markę podczas Święta Województwa oraz profilaktykę zdrowia na dziewięciu Piknikach Zdrowia. Warto podkreślić, że nasze osiągnięcia dostrzeżone są też poza regionem: w rankingach zajęliśmy jako województwo drugie miejsce w Polsce pod względem zamożności per capita. I jesteśmy skuteczni, złożyliśmy skargę przeciwko niesprawiedliwemu podziałowi alokacji na nową perspektywę i wygraliśmy dodatkowe 55 mln euro. Dzięki temu mamy najbogatszy program w historii regionu o wartości 915 mln euro – dodaje lubuska marszałek.
W 2022 r. z największymi przeciwnościami losu nasz region mierzył się z powodu katastrofy ekologicznej na Odrze. Problemem, z którym musimy się zmierzyć, jest również demografia. Z najnowszych danych wynika, że mieszkańców Lubuskiego jest już mniej niż 1 mln. Marszałek Elżbieta Anna Polak podkreślała także, że był to wyjątkowo trudny rok dla samorządu. 24 lutego wybuchła wojna w Ukrainie, a Polki i Polacy ruszyli na pomoc uchodźcom. Wielkim problemem jest również wysoka, ponad 17-procentowa inflacja oraz wysokie ceny energii.
Ten Ranking “żyje”
Marek Cebula, burmistrz Krosna Odrz. i prezes ZGWL m.in. podziękował marszałek oraz zarządowi województwa za tegoroczną współpracę, szczególnie w ramach Lubuskiej Rady Samorządowej. Przypomniał także o samorządowej solidarności i pomocy dla zielonogórskiego oddziału Polskiego Związku Wędkarskiego – dzięki wsparciu miasta Sopot i województwa pomorskiego udało nam się kupić dwie łódki, z któych na Odrze mogą korzystać strażnicy ze Spolecznej Straży Rybackiej.
– Opublikowane przez nas wyniki świadczą o tym, że nasz Ranking “żyje”, wiele gmin zmieniło swoje miejsca w stosunku do roku ubiegłego. 97 procent samorządów zmieniła miejsce w rankingu, 37 gmin awansowało w rankingu zajmując wyższe lokaty, 41 gmin zmieniło miejsca na niższe w rankingu, a dwie pozostały na tych samych – mówi Iwona Szablewska, dyrektor lubuskiego biura FRDL.
– Na otrzymane rezultaty wpływa sama metoda analizy oraz zestaw zaproponowanych zmiennych diagnostycznych, które były selekcjonowane i aktualizowane po uzgodnieniu z Fundacją Rozwoju Demokracji Lokalnej. Ostatecznie w zestawie znalazło się 16 cech diagnostycznych stanowiących kluczowy element analizy i rankingu – wyjaśnia Roman Fedak, dyrektor Głównego Urzędu Statystycznego w Zielonej Górze.
– Nasze rankingi to rankingi zrównoważonego rozwoju. Przy ich opracowywaniu bierzemy pod uwagę nie tylko dane ekonomiczne, lecz również społeczne i środowiskowe. O miejscu w zestawieniu decyduje 16 obiektywnych wskaźników dobranych we współpracy z Głównym Urzędem Statystycznym. Nasze rankingi odnoszą się do procesów długotrwałych, a oceniane przez nas działania mają charakter strategiczny. Jedno wydarzenie np. ekstra dofinansowanie dla gminy nie wpływa na miejsce w rankingu. Ocenie poddajemy gminy podobne do siebie, działające w zbliżonych warunkach na terenie jednego województwa – informuje Cezary Trutkowski, prezes Zarządu Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego.
Prezes Regionalnej Izby Obrachunkowej w Zielonej Górze Ryszard Zajączkowski przekazał samorządowcom, że przyszły rok – m.in. ze względu na inflację – będzie trudnym okresem. I podkreślił, że RIO nie tylko jest organem nadzoru, ale też może doradzać i szkolić. Poniedziłkowy Konwent Zrzeszenia Gmin Województwa Lubuskiego odbył się w Ośrodku Muzealno-Edukacyjnym Parku Narodowego “Ujście Warty”. Multimedialny ośrodek został otwarty w tym roku i kosztował blisko 30 mln zł.
Ranking Gmin Województwa Lubuskiego
LIDERZY WOJEWÓDZTWA LUBUSKIEGO
· Łęknica
· Kłodawa
· Świdnica
LIDERZY GMIN MIEJSKICH
· Łęknica
· Kostrzyn nad Odrą
· Nowa Sól
LIDERZY GMIN MIEJSKO-WIEJSKICH
· Zbąszynek
· Słubice
· Międzyrzecz
LIDERZY GMIN WIEJSKICH
· Kłodawa
· Świdnica
· Bobrowice
Źródło: LUBUSKIE.PL