Marszałek wstrzymuje swoją pozytywną decyzję o spalaniu odpadów w żarskiej fabryce. Swiss Krono odpowiada i zapowiada, że złoży zażalenie do Ministerstwa Środowiska.
10 stycznia br. Elżbieta Anna Polak, marszałek województwa lubuskiego na swoim prywatnym profilu FB opublikowała oświadczenie w sprawie wstrzymania wykonania decyzji z 31.12.2018 r., uznającej pył drzewny za produkt uboczny niebędący odpadem, powstający w zakładzie Swiss Krono w Żarach.
Treść oświadczenia marszałek
Przypomnę, że podstawą w/w decyzji Urzędu Marszałkowskiego z 31.12.2018 r. było postanowienie Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Zielonej Górze, pozytywnie opiniujące uznanie pyłu drzewnego powstającego w żarskim zakładzie za produkt uboczny niebędący odpadem. Obecnie mamy już podwójne rozstrzygnięcie Głównego Inspektora Ochrony Środowiska, który ostatecznie unieważnił postanowienie WIOŚ.
Dodam, że już 17.09.2019 r. GIOŚ unieważnił opinię wydaną przez WIOŚ, jednakże do dnia 18.12.2019 r. trwało ponowne rozpatrywanie sprawy, na wniosek firmy Swiss Krono. Unieważnienie zostało podtrzymane i obecnie stronom przysługuje odwołanie do sądu administracyjnego. GIOŚ w swoim rozstrzygnięciu stwierdził rażące naruszenie przez lubuski WIOŚ ustawy o odpadach, poprzez przyjęcie, iż pył drzewny pochodzący m.in. z obróbki płyt drewnopochodnych, stanowi produkt uboczny, natomiast nie stanowi odpadu.
Dlatego w dniu 08.01.2020 r. podpisałam postanowienie o wstrzymaniu wykonania decyzji uznającej pył drzewny za produkt uboczny. W obecnym stanie prawnym marszałek nie miał innego wyjścia, jak wstrzymać wykonanie decyzji, opartej na unieważnionym postanowieniu.
Ponadto, utrzymywanie w mocy decyzji opartej na unieważnionym postanowieniu, nie znajduje żadnego uzasadnienia w kontekście ekspertyzy prawnej, zleconej na tę okoliczność przez Urząd Marszałkowski zewnętrznej kancelarii prawnej. Podstawą prawną mojego postanowienia jest art. 152 par. 1 w związku z art. 123, 124, 125 par. 1 i 126 Kodeksu postępowania administracyjnego. Wstrzymanie wykonania decyzji odbędzie się zachowaniem 6-miesięcznego okresu obowiązywania, od momentu wydania decyzji. Projekt postanowienia o wstrzymaniu wykonania decyzji został pozytywnie zaopiniowany przez Zarząd Województwa.
Zarząd Województwa powołał również społeczną radę ds. oceny stanu środowiska w Żarach. Natomiast Sejmik na ostatniej sesji powołał Komisję doraźną ds. Klimatu. 6-miesięczny okres karencji daje czas firmie na wprowadzenie rozwiązań prawnie dozwolonych. W tym czasie będzie też wykonane w Żarach badanie powietrza niezależnie od monitoringu prowadzonego przez WIOŚ.
Elżbieta Anna Polak
marszałek woj. lubuskiego
Pół roku na znalezienie innego rozwiązania
Jeśli decyzja się uprawomocni, Swiss Krono nie będzie mógł spalać pyłu w fabryce. Fabryka z Żar ma pół roku, by znaleźć nowe rozwiązanie. Przypomnijmy, że marszałek województwa ponad rok temu wydała pozytywną decyzję, by firma Swiss Krono mogła każdego roku spalać 100 tys. ton pyłów drzewnych powstających przy produkcji paneli podłogowych. Dodajmy, że zakład z Żar zapewnia, że ma wysokiej jakości filtry, jej działalność nie stanowi zagrożenia dla ludzi.
W poniedziałek (13.01) Swiss Krono wydało oświadczenie.
ODPOWIEDŹ SWISS KRONO
W dniu dzisiejszym otrzymaliśmy oficjalnie postanowienie o wstrzymaniu wykonania decyzji, w którym Pani Marszałek postanawia wstrzymać po okresie 6 miesięcy od wydania niniejszego postanowienia wykonanie decyzji z 31 grudnia 2018r. Od postanowienia służy nam zażalenie do Ministra Środowiska w Warszawie, w terminie 7 dni od dnia otrzymania postanowienia. Informujemy, że z tego prawa skorzystamy.
Nasza firma stoi niezmiennie na stanowisku, że pyły wytwarzane w naszym zakładzie, w trakcie procesu produkcyjnego płyt drewnopochodnych, nie stanowią zagrożenia dla środowiska i zdrowia ludzi.
W SWISS KRONO pył spalany jest w specjalistycznych instalacjach zgodnych z prawem europejskim (konkluzjami BAT, z ang. Najlepsze Dostępne Rozwiązania), a gazy odlotowe oczyszczane są za pomocą najnowocześniejszych elektrofiltrów. Nasza firma zainwestowała w urządzenia ochrony powietrza ponad 100 mln zł. W trosce o środowisko, istotne jest to, co jest emitowane z instalacji, a nasza technologia spalania pyłu gwarantuje pełne bezpieczeństwo procesu.
Należy podkreślić, że wykorzystanie pyłów pochodzących z produkcji płyt drewnopochodnych jako biopaliwa w Europie (również w naszych zakładach m.in. w Niemczech i Szwajcarii) jest powszechną praktyką. Wykorzystanie biopaliw nie wpływa na podwyższenie emisji CO2 – co pokrywa się z europejskimi dążeniami do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.
SWISS KRONO