– Projekty można już realizować. Mamy pieniądze w dyspozycji, możemy je państwu przekazywać – przypomniał marszałek Marcin Jabłoński podczas podpisania w Szprotawie porozumienia z samorządami tworzącymi Partnerstwo – „Razem dla Rozwoju Powiatu Żagańskiego”.
W poniedziałek, 31 marca 2025 r. w Urzędzie Miejskim w Szprotawie marszałek podpisał porozumienia z samorządami tworzącymi partnerstwo. Reprezentują je gminy Szprotawa, Brzeźnica, Małomice i Niegosławice.

– To dla mnie przyjemne déjà vu – mówił marszałek Marcin Jabłoński, nawiązując do Szprotawy jako swojego miejsca urodzenia. – Wchodząc do ratusza, rozglądałem się po Szprotawie, która pięknie się zmienia, co mnie bardzo cieszy. Widać, że w mieście następują dynamiczne zmiany i pewnie to, co będą państwo robić, będzie się w nie dobrze wpisywać. Cieszę się ogromnie, że są państwo gotowi do podpisania umowy z nami – powiedział marszałek do włodarzy gmin zrzeszonych w porozumieniu.
Partnerstwa samorządów objęły całe województwo. „To ewenement w skali kraju”
Zawieranie partnerstw samorządowych w województwie lubuskim było działaniem poprzedzonym wieloletnimi spotkaniami i konsultacjami. – Zaczęliśmy od próby zaprojektowania Funduszy Europejskich dla Lubuskiego. Był to proces skomplikowany, wymagający wielu konsultacji i włączającej polityki, jeśli chodzi o zaangażowanie samorządów lokalnych. Niektórzy z państwa pamiętają, że to był proces także trudny, bo były skomplikowane rozmowy, negocjacje, trochę sporów wokół tego, jak podzielić pieniądze. Ale dzisiaj jestem przekonany, że podjęliśmy dobre decyzje, wybraliśmy słuszną drogę i doprowadziliśmy do sytuacji, w której wszystkie samorządy województwa lubuskiego zostały objęte porozumieniami. To ewenement prawdopodobnie nawet w skali kraju, bo nie ma już w Lubuskiem gmin, które nie przystąpiłyby do jakiegoś porozumienia. Powoduje to, że wszyscy będą beneficjentami funduszy unijnych, a z drugiej strony doszło do bliskiej współpracy pomiędzy samorządami, które stworzyły te porozumienia. Ta współpraca będzie procentować i owocować na różnych polach. Bardzo dziękuję za zaangażowanie – mówił marszałek Marcin Jabłoński, podkreślając, że to przedstawiciele poszczególnych gmin osobiście wskazywali obszary powiązań, współpracy i projekty możliwe do wspólnej realizacji.
Podziękowania za aktywny udział w utworzeniu porozumień samorządowych otrzymali przedstawiciele Departamentu Instytucji Zarządzającej Urzędu Marszałkowskiego z dyrektor Sylwią Pędzińską i jej zastępczynią Agnieszką Zatorską na czele, a także pracownicy urzędów gmin odpowiedzialni za pozyskiwanie funduszy unijnych.
Pieniądze do pozyskania także z konkursów
Dla lubuskich samorządów środki z programu Fundusze Europejskie dla Lubuskiego 2021-2027 są dostępne również w ramach konkursów. – Zachęcam do śledzenia na bieżąco postępowań, które organizuje Urząd Marszałkowski. Jest ich jeszcze przed nami sporo, wciąż aktualizujemy harmonogramy konkursów. Mam nadzieję, że będą państwo aktywnymi uczestnikami tych postępowań po to, aby zwielokrotnić środki, które będą mogły zostać przekazane. Kwota, jaką mamy do dyspozycji w ramach programu, to blisko miliard euro – podkreślił marszałek województwa lubuskiego Marcin Jabłoński.
Ogólna pula środków przyznanych Partnerstwu Razem dla Rozwoju Powiatu Żagańskiego w ramach Funduszy Europejskich dla Lubuskiego 2021-2027 na realizację 29 projektów wynosi 25 819 048,23 zł.
„Małżeństwo” gmin dla wspólnych korzyści
Liderem partnerstwa „Razem dla Rozwoju Powiatu Żagańskiego” jest gmina Szprotawa. Burmistrz Mirosław Gąsik zwrócił uwagę, że dzięki niemu gminy mogą się zintegrować w realizacji projektów ze wsparciem Funduszy Europejskich. – Właśnie dzięki tym wspólnym działaniom możemy poszukać korzyści. To bardzo cenna inicjatywa. Program był na początku bardzo skomplikowany i wymagał dużego zaangażowania wszystkich osób, szeregu naszych prac. Szczęśliwie to wszystko jest za nami. Jesteśmy w sali ślubów, więc dziś symbolicznie zawieramy „małżeństwo” między naszymi gminami po to, żeby poszukać pozytywnych efektów naszego sąsiedztwa – mówił burmistrz Szprotawy.
Gminy tworzące partnerstwo „Razem dla Rozwoju Powiatu Żagańskiego” będą realizować projekty związane m.in. z ekologią, oświatą, transportem, rozwojem przedsiębiorczości i przeciwdziałaniem wykluczeniu społecznemu. Ogólna pula przyznanych środków w ramach Funduszy Europejskich dla Lubuskiego 2021-2027 na realizację 29 projektów wynosi 25 819 048,23 zł.
– Od początku uczestniczę we wszystkich pracach związanych z porozumieniami, które rodziły się na terenie Lubuskiego. Panie marszałku, dziękuję za to, że ujął się pan za mniejszymi ośrodkami – może z punktu widzenia województwa peryferyjnymi, ale także niesłychanie ważnymi – dodał burmistrz Szprotawy.
Burmistrz i wójtowie dziękują za współpracę
Paweł Gorzków – burmistrz Małomic podziękował marszałkowi Marcinowi Jabłońskiemu i burmistrzowi Mirosławowi Gąsikowi za współpracę przy tworzeniu porozumienia. – Padły już dzisiaj słowa, że wnioski projektowe wymagają ogromu pracy. Bardzo się cieszę, że mamy takiego lidera jak Szprotawa, który mobilizuje do pracy, wspiera i pomaga – mówił wójt.
– Jak mówi przysłowie, zgoda buduje. W tej sytuacji chciałbym podziękować panu marszałkowi, liderowi naszej grupy – Szprotawie, a także Niegosławicom i Małomicom za to, że możemy w tym uczestniczyć, że zostaliśmy zaproszeni do tego działania. Dla nas, dla małego samorządu, jest to krok milowy. Chciałbym podziękować za zaangażowanie także paniom z Urzędu Marszałkowskiego, jak i swoim pracownikom, którzy wkładają wiele serca w to, żeby to partnerstwo działało. Będzie to działać zarówno dla poprawy jakości życia naszej gminy, jak i wszystkich gmin partnerskich – mówił Artur Romejko – wójt gminy Brzeźnica.
Podziękowania złożył również Marek Szylińczuk – wójt gminy Niegosławice. – Chciałbym serdecznie podziękować w imieniu małej społeczności naszej gminy – trochę wykluczonej terytorialnie, bo jesteśmy bardzo blisko województwa dolnośląskiego. Nasza mała gmina też ma jednak aspiracje dotyczące dalszego rozwoju. Jeśli chodzi o nasze przedsięwzięcie, było to zaangażowanie całej społeczności, również radnych, którzy patrzyli na zaplanowane zadania z wielkim oczekiwaniem, że zostaną one zrealizowane. Porozumienie rodziło się w bólach, szczególnie w okresie, kiedy nastąpiły zmiany we władzach gmin po wyborach samorządowych, ale pomimo tego udało się nam znaleźć nić porozumienia – dodał wójt Niegosławic.
Pismo ministra motywuje do pracy
– Bardzo miło mi słyszeć te słowa. Przekażę je współpracownikom, którzy pracowali nad tym, żeby to porozumienie zaistniało. Zachęcam też do dalszej współpracy z nami i innymi departamentami, które ogłaszają nabory. Bierzemy się do pracy – mobilizowała samorządowców dyrektor Sylwia Pędzińska.