Leki, opatrunki, sprzęt ratowniczy… Ukraina potrzebuje specjalistycznego sprzętu ratującego zdrowie i życie. Poniżej publikujemy listę.
– Militarna agresja na Ukrainę i wojna w Europie, jaką wywołała Rosja to czas próby dla nas wszystkich. Nie możemy milczeć. Musimy się zjednoczyć i działać wspólnie. Apelujemy do wszystkich mieszkańców regionu Lubuskiego: bądźmy solidarni z Ukrainą – podkreśla marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Anna Polak.
W urzędzie marszałkowskim trwa zbiórka rzeczy, których potrzebują uchodźcy. Na ofiarodawców czekamy w Zielonej Górze (Sala Kolumnowa w budynku głównym przy ul. Podgórnej 7) oraz w Gorzowie Wlkp. (biuro zamiejscowe przy ul. Mościckiego 6) w godz. 8.00-18.00. Ale dostajemy również prośby o specjalistyczny sprzęt. Nie wszyscy dysponują takimi przedmiotami, dlatego o pomoc zwracamy się także do przedsiębiorców, jednostek ochrony zdrowia, sklepów, stowarzyszeń.
Oto lista:
Antybiotyki o szerokim spektrum działania
Leki: przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, hemostatyczne, substytuty osocza, zwiotczające mięśnie, maści antybakteryjne, przeciwzapalne, przeciwbiegunkowe, inne
Urządzenia do terapii podciśnieniowej
Opatrunki indywidualne, opatrunki hemostatyczne, opatrunki zastawkowe, opatrunki (bandaże gipsowe, chusteczki), stazy taktyczne typu CAT, opaski uciskowe, urządzenia do terapii podciśnieniowej, zewnętrzne urządzenia mocujące, materiał szwowy, wenflony, zestawy do osteosyntezy, środki antyseptyczne do ran, druty Kirsznera, urządzenia Elizarowa, urządzenia prętowe fiksacji zewnętrznej, igły, strzykawki, rurki nosowo-gardłowe, rękawiczki, nożyczki ratownicze, itd.
· śpiwory,
· karimaty,
· odzież ochronna dla strażaków,
· cyfrowe wzmacniacze radiowe VHF,
· radiotelefony cyfrowe (stacjonarne, samochodowe, przenośne),
· telefony satelitarne,
· torby medyczne,
· torby Ambu,
· kołnierze ortopedyczne typ SCHANTZA,
· nosze do unieruchamiania medycznego,
· deski medyczne dla poszkodowanych (ratownicze),
· osłony termiczne (kombinezony),
· folie NRC,
· indywidualne stabilizacje medyczne poszkodowanych,
· latarki różnych typów,
· łóżka składane,
· namioty dmuchane,
· nagrzewnice,
· obuwie taktyczne/ochronne,
· środki ochrony osobistej (kombinezony kwasoodporne),
· węże pożarnicze o różnych średnicach,
· beczki ogniowe,
· lornetki z wielokrotnością 30.
Wszystkie dary zawieziemy do województwa podkarpackiego. Na terenie Polski utworzono osiem punktów recepcyjnych dla uchodźców, a podkarpackie jest województwem wiodącym dla lubuskiego. Marszałek Elżbieta Anna Polak jest w stałym kontakcie z marszałkiem podkarpackiego Władysławem Ortylem.
W urzędzie marszałkowskim czekamy również na przedmioty, które są niezbędne dla uchodźców. Trafią one m.in. do osób, które przyjeżdżają do naszego regionu:
· Odzież i okrycie (koce zwykłe i termiczne, śpiwory, podkładki pod materac do spania z wodoodpornej folii aluminiowej, materace, płaszcze przeciwdeszczowe)
· Środki higieny i czystości (płyny do kąpieli/pod prysznic/mydło, dezodoranty, pasta do zębów, szczoteczki do zębów, grzebienie, bielizna damska, męska, dziecięca, podpaski, pampersy, pieluchy dla dorosłych, papier toaletowy i ręczniki papierowe, ręczniki, worki na śmieci, środki dezyfekujące/alkohol do dezynfekcji, maski filtrujące lub jednorazowe)
· Żywność (woda, żywność do szybkiego przygotowania/instant, batony/w tym energetyczne, bakalie, orzechy, konserwy, makarony, płatki zbożowe do szybkiego przygotowania, narzędzia kuchenne jednorazowego lub wielokrotnego użytku: talerz głęboki, łyżka, widelec, nóż, szkło – silikonowe)
· Inne (zapałki, baterie, powerbanki, oświetlenie, w tym latarki, świece, zestawy pierwszej pomocy)
Więcej informacji na temat pomocy dla Ukrainy w serwisie specjalnym lubuskie.pl/ukraina