Pragnę zwyciężyć, lecz jeśli nie będę mógł zwyciężyć, niech będę dzielny w swym wysiłku – to motto przyświecało sportowcom, którzy w ramach III Żarskiego Tygodn Zdrowia Psychicznego wystartowali w I Olimpiadzie Osób Niepełnosprawnych – Syrenada.
Patronat honorowy nad imprezą objęła Danuta Madej, burmistrz Żar.
– Cieszę się, że taka inicjatywa pojawiła się w naszym mieście. Ten stadion ma służyć nie tylko zdrowym, ale także niepełnosprawnym sportowcom. Sport to wspaniała szkoła charakteru, ale także pokonywanie barier. Szczególnie zależało nam na integracji tego środowiska i chyba nam się to udało – stwierdziła Danuta Madej. Głównym organizatorem i inicjatorem olimpiady był Środowiskowy Dom Samopomocy w Żarach. – Pomysł na organizację olimpiady wziął się stąd, że wychowankowie naszego domu, osoby chore psychicznie, ze względu na swoje przypadłości nie mogły brać udziału w „Olimpiadach Specjalnych Polska” – zdradziła Mariola Alechno-Buca, kierowniczka Środowiskowego Domu Samopomocy w Żarach.
Ponad 150 sportowców z 19 ośrodków
Do Żar przyjechało ponad 150 sportowców z 19 ośrodków z całego województwa lubuskiego. Podczas uroczystego otwarcia zapalano znicz olimpijski, a dokonał tego wychowanek Środowiskowego Domu Samopomocy z Żar. Sportowcy rywalizowali w pięciu dyscyplinach – biegu na 100 i 200 metrów, skoku w dal, pchnięciu piłeczką palantową oraz w bocci. Wyniki jednak tego dnia nie były najważniejsze. Najważniejsza była duma z pokonania swoich słabości, integracja oraz uśmiech na twarzach sportowców. – Osoby niepełnosprawne należą do takich osób, które jeśli otoczy się je empatią, zrozumieniem, to odwdzięczają się uśmiechem – dodała Mariola-Alechno Buca.
Sport to psychologia
Od 9 do 13 września w ramach III Żarskiego Tygodnia Zdrowia Psychicznego odbyły się również darmowe konsultacje psychologiczne, dni otwarte oraz konferencje. Jednym z inicjatorów akcji był Olaf Napiórkowski, wiceburmistrz Żar. – W tym roku postawiliśmy na sport. Głównym elementem III Żarskiego Tygodnia Zdrowia Psychicznego były zawody sportowe, ale nie tylko. Dużym zainteresowaniem cieszyły się konferencje z udziałem psychologów sportu. W sporcie coraz większą rolę odgrywa trening mentalny. Zawodnicy coraz częściej współpracują z psychologami – mówiła Mariola Alechno-Buca. Jednym z wykładowców był psychoterapeuta Adam Moniakowski. – Dzięki aktywności fizycznej możemy wpłynąć na nasze zdrowie psychiczne – podkreślał psychoterapeuta.
To nie koniec, a dopiero początek
Sport to dla osób z niepełnosprawnością intelektualną jeden z najlepszych sposobów na włączanie ich do społeczeństwa. Sukcesy podczas zawodów wzmacniają w nich pewność siebie i poczucie własnej wartości, a także budują pozytywny klimat, by tworzyć społeczeństwo otwarte na inność. Syrenada zakończyła się ogromnym sukcesem organizacyjnym i już jest pomysł, by w przyszłym roku znów do Żar przyjechali niepełnosprawni sportowcy.
Marcin Ruszkiewicz