W Zielonej Górze rozpoczyna się IX Festiwal Literacki im. Anny Tokarskiej „Proza Poetów”, a w Sulechowie jedenasta edycja międzynarodowego Festiwalu Muzyki Fryderyka Chopina. Obydwa te kulturalne wydarzenia objęła patronatem Elektrociepłownia Zielona Góra, należąca do PGE Energia Ciepła, spółki z Grupy Kapitałowej PGE.
Elektrociepłownia Zielona Góra aktywnie wspiera kulturę wysoką w Zielonej Górze, angażując się w lokalne wydarzenia. Rozpoczęty w listopadzie IX Festiwal Literacki im. Anny Tokarskiej „Proza Poetów”, organizowany przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze, to prawdziwa gratka dla miłośników polskiej literatury. W programie trwającego miesiąc wydarzenia znalazły się spotkania z poetami, prozaikami, publicystami oraz wydawcami. Pierwszym z gości był Jacek Hugo-Bader, znany dziennikarz, podróżnik i reporter.
– Bardzo się cieszę, że w tegorocznej edycji festiwalu mamy tak bogaty program. Nie byłoby to możliwe bez wsparcia finansowego naszych mecenasów i sponsorów. Szczególne słowa podziękowania kieruję w stronę zarządu zielonogórskiej elektrociepłowni, która kolejny raz wsparła nasz festiwal – powiedział Andrzej Buck, Dyrektor WiMBP im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze.
Kolejnym wydarzeniem na kulturalnej mapie regionu jest doroczny Festiwal Muzyki Fryderyka Chopina organizowany przez Sulechowski Dom Kultury im. F. Chopina od 15 do 17 listopada. To już 11. edycja tego festiwalu, który przez lata wypracował sobie renomę i wierną publiczność. Podczas XI edycji Festiwalu, wystąpią wybitni pianiści: Chris Jarrett, prof. Edward Wolanin oraz Rossano Sportiello.
- Nasz festiwal jest wyjątkowy, ponieważ towarzyszy mu atmosfera muzycznego święta. Do Sulechowa na kilka dni przyjeżdżają goście z całej Polski, Anglii, Holandii i Niemiec. Dziś trudno sobie wyobrazić Sulechów bez tego wydarzenia, które przez swój niepowtarzalny klimat jest ewenementem, zestawiając ze sobą wielkość miasta i rozmach imprezy. Cieszę się, że udało nam się pozyskać wsparcie finansowe Elektrociepłowni w Zielonej Górze, która również widzi wartość w tym wydarzeniu – powiedział Tomasz Furtak, Dyrektor Festiwalu.
- Elektrociepłownia Zielona Góra aktywnie wspiera kulturę wysoką w Zielonej Górze, angażując się w lokalne wydarzenia. Jeśli chodzi o kulturę słowa to festiwal literacki organizowany przez bibliotekę wojewódzką wpisuje się w tę misję. Spółka wspiera też liczne inicjatywy muzyki poważnej, jak CORNO Brass Music Festiwal, popularne Letnie Wieczory przy Fontannie, czy koncerty muzyki dawnej Zielonogórskiego Towarzystwa Śpiewaczego Cantores. Zarówno bogactwo rodzimej literatury, jak i muzyka Fryderyka Chopina to nasze kulturowe dziedzictwo, które warto wspierać i promować. Bardzo się cieszę z tego, że nasza spółka może mieć w tym swój udział – powiedział Krzysztof Kwiecień, Prezes Zarządu Elektrociepłowni „Zielona Góra". - Warto też wspomnieć, że Elektrociepłownia współpracuje z Filharmonią Zielonogórską. W tym roku mecenat nad Filharmonią objęła PGE Energia Ciepła, do której należy nasza elektrociepłownia. Festiwal Muzyki Fryderyka Chopina, choć odbywa się w Sulechowie swoją renomą wykracza poza granice Sulechowa i śmiało można powiedzieć, że skorzystają na nim również melomani z Zielonej Góry – dodaje Krzysztof Kwiecień. Elektrociepłownia „Zielona Góra" wspiera również inne inicjatywy związane z muzyką poważną, jak CORNO Brass Music Festiwal, Letnie Wieczory przy Fontannie, koncerty muzyki dawnej Zielonogórskiego Towarzystwa Śpiewaczego Cantores oraz współpracuje z Filharmonią Zielonogórską, nad którą mecenat w tym roku objęła PGE Energia Ciepła.