Budowa studni głębinowej na boisku piłkarskim w Siennie, automatyczny system nawadniania na boisku w Budachowie, budowa nawodnienia płyty boiska w Jeleninie to trzy z 10 zadań, jakie zostaną zrealizowane w ramach projektu nawadniania boisk piłkarskich. Dofinansowanie trafi m.in. do Gminy Szprotawa, Żagań, Lubsko, Brody, Bytnica.
Po dwukrotnym sukcesie programu, Zarząd Województwa Lubuskiego postanowił kontynuować program nawadniania boisk piłkarskich w naszym województwie. W poniedziałek, 25 kwietnia 2022 r. w siedzibie Lubuskiego Związku Piłki Nożnej w Zielonej Górze podpisano umowy w ramach III edycji programu.
290 tys. zł trafiło do 10 samorządów
Celem programu jest stworzenie warunków sprzyjających rozwojowi rekreacji i sportu w województwie lubuskim, poprzez realizację inwestycji w systemy nawadniające boiska piłkarskie, na których odbywają się rozgrywki oraz treningi dzieci i młodzieży. Realizacja zadania ma przyczynić się do rozwoju bazy sportowo-rekreacyjnej i turystycznej województwa, zwiększyć możliwości aktywnego spędzania czasu mieszkańcom regionu oraz wesprzeć wspólne starania w celu ochrony jakości i ilości zasobów wody.
Dzięki programowi powstają nowoczesne systemy, sterowane komputerowo. Boiska można np. nawadniać w nocy, kiedy zapotrzebowanie na wodę jest mniejsze.
“Łączy nas piłka, łączy nas pomoc dla sportu”
Wicemarszałek Stanisław Tomczyszyn podkreślał, że stan boisk jest trudny, a dodatkowo mocno dała znać o sobie susza, która spowodowała, że na niektórych boiskach nie było trawy. – Oszczędzając wodę i z troski o zdrowie zawodników realizowane jest to zadanie. Łączy nas piłka, łączy nas pomoc dla sportu. Gratuluję samorządom, które dziś tę pomoc otrzymają – mówił wicemarszałek.
Robert Skowron, prezes LZPN dziękował za udana współpracę z urzędem marszałkowskim oraz samorządami. – Odwiedzając różne zakątki naszego województwa, przyznam, że współpraca z wieloma samorządowcami układa się znakomicie. Są gminy, gdzie życzyłbym sobie poprawy. Cieszę się jednak, że w tym roku kilka zadań zostanie zrealizowanych – mówił prezes.
Zbigniew Kołodziej, przewodniczący Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska w lubuskim Sejmiku dziękował za duże wsparcie ze strony wicemarszałka Stanisława Tomczyszyna oraz ogromne zainteresowanie ze strony samorządowców. – Gdyby nie wsparcie samorządu województwa, niektóre gminy nie podjęłyby się tych zadań. Dzięki temu dofinansowaniu w niektórych miejscowościach murawy dobrze wyglądają. Boiska często są kolebką działalności sportowej w danej miejscowości. Liczę, że w kolejnych latach program będzie realizowany – dodał radny.
Dyrektor Departamentu Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich Arkadiusz Dąbrowski przypomniał, że dofinansowanie nie może przekraczać 30 tys. zł.
Wsparcie w ramach dwóch pierwszych edycji trafiło m.in. do Nowego Żabna, Trzciela, Ośna Lubuskiego, Witnicy, Kargowej, Dobiegniewa, Cybinki czy Gubina. Środki wydatkowano także na budowę studni oraz przyłącza istniejącego systemu nawadniającego na boisku w Zielonej Górze Ochli oraz budowę studni głębinowej na potrzeby nawadniania boiska w Radoszynie.
Źródło: Lubuskie.pl