Żarski zakład produkcyjny płyt drewnopochodnych SWISS KRONO wystąpił o nowe pozwolenie zintegrowane. Jak jednak uspokaja rzecznik firmy, produkcja nie zostanie zwiększona. Co za tym idzie, dotychczasowe normy, jak i emisje zostaną zachowane.
Firma wystąpiła o pozwolenie z uwagi na obowiązujące ją przepisy prawne. Wraz ze zmianą prawa dotyczącego gospodarki odpadowej, SWISS KRONO musiało złożyć nowy wniosek, sporządzić nowy operat przeciwpożarowy oraz określić ilość magazynowanych odpadów. To konsekwencja ubiegłorocznej fali pożarów składowisk odpadów w całym kraju.
Nowe inwestycje, nowe pozwolenie
Nie był to jedyny powód. SWISS KRONO to prężnie rozwijająca się firma, jeden z największych pracodawców w regionie. Na terenie zakładu oddano do użytku najnowszy bio-elektrofiltr EWK. Każda nowa instalacja wymaga ujęcia jej w pozwoleniu zintegrowanym, co odbywa się przy pomocy wniosku o jego zmianę.
Dbamy o dobrą jakość powietrza w naszym regionie i nieustannie redukujemy emisję z naszego zakładu na tyle, na ile pozwalają nam najnowsze technologie. Spełnialiśmy rygorystyczne, nałożone na każdy taki jak nasz zakład, normy czystości powietrza i tak będzie nadal. A w swoich działaniach koncentrujemy się na tym, jak sprawić by powietrze było jeszcze czystsze.
Jarosław Masina, rzecznik SWISS KRONO
Normy zostają
Obecne limity emisji określane są na podstawie rozwiązań technologicznych, którymi dysponuje dziś fabryka w Żarach. Okazuje się, że dopuszczalna polskimi i europejskimi normami prawa emisja mogłaby być znacznie wyższa, aniżeli ma to miejsce obecnie. Mimo tego jednak, że normy pozwalają na znacznie więcej, to SWISS KRONO nie zamierza podnosić emisji, co wyraźnie i jasno komunikowało od samego początku, chociażby w rozmowach ze stroną społeczną czy organizacjami ekologicznymi.
W teorii wraz ze zwiększeniem rozwiązań proekologicznych mamy także większe możliwości, jeśli chodzi o emisję, ale nie zamierzamy tego wykorzystywać
Jarosław Masina
Chcąc uniknąć jakichkolwiek wątpliwości zarząd fabryki już podjął decyzję o wpisaniu do wniosku limitów emisji na dotychczasowym poziomie. A ten, jak wspomniano jest zdecydowanie niższy od dopuszczalnych prawem norm. Wszystko to w trosce o ochronę środowiska i dbałości o powietrze, którym oddychają i pracownicy firmy, i mieszkańcy Żar.